Src Ody Üdy Sınav 2012 Tarihleri

2012 YILI MESLEKİ YETERLİLİK SINAVI TARİHLERİ

SINAV TARİHİ BAŞVURU BAŞLANGIÇ TARİHİ BAŞVURU BİTİŞ TARİHİ
18 ŞUBAT 2012 30 OCAK 2012 03 ŞUBAT 2012
21 NİSAN 2012 02 NİSAN 2012 06 NİSAN 2012
30 HAZİRAN 2012 16 MAYIS 2012 25 MAYIS 2012
11 AĞUSTOS 2012 23 TEMMUZ 2012 27 TEMMUZ 2012
13 EKİM 2012 24 EYLÜL 2012 28 EYLÜL 2012
08 ARALIK 2012 22 EKİM 2012 02 KASIM 2012

Eğitimden muaf olup, doğrudan sınava girme hakkı olanlar;         

1-  Üniversitelerin/yüksekokulların 4 yıllık lisans eğitimi veren ulaştırma, lojistik, ulaştırma ekonomisi, taşımacılık, karayolu trafiği bölümlerinden mezun olanlar ile diğer bölümlerinden mezun olup lojistik, ulaştırma, ulaştırma ekonomisi, taşımacılık, karayolu trafiği alanlarında ihtisas, yüksek lisans veya doktora derecesi yapmış olanlar onaylı yüksekokul diploması ile sadece tercih ettikleri üdy türü..

2-  Ulaştırma Bakanlığı Kara Ulaştırması Genel Müdürlüğü veya Ulaştırma Bölge Müdürlüklerinde en az üç yıl süreyle şube müdürü veya bölge müdür yardımcısı ünvanı ile görev yapmış olanlar ile Emniyet Genel Müdürlüğünün merkez veya taşra teşkilatında en az üç yıl süreyle trafik ile ilgili bölümlerde daire başkanı veya emniyet müdürü olarak görev yapmış olanlar bu durumlarını  belgelemeleri kaydıyla sadece tercih ettikleri üdy türü,

3-  ODY türü Mesleki Yeterlilik Belgesi ile en az 5 yıl mesleki faaliyette bulunduğunu belgeleyenler sadece tercih ettikleri üdy türü,

4-  Yüksekokul mezunları sadece tercih ettikleri ODY türü,

Mesleki Yeterlilik Sınavına girebilirler.

Yapılan incelemelerde gerekli şartları sağlamadığı tespit edilenler ile adlarına sınav giriş belgesi düzenlenmeyenler sınava kabul edilmeyecektir.

Mesleki Yeterlilik Eğitimini tamamlayıp sınava girecek olan adaylar;

1-   Mesleki Yeterlilik Eğitim Merkezlerinden eğitim almış ve Bakanlıkça eğitimi onaylanmış kişiler kendi (e-devlet) şifreleri ile www.turkiye.gov.tr adresinde bulunan Kara Ulaştırması Genel Müdürlüğü hizmetlerinden Sınav Başvuru hizmetini kullanarak veya mesleki yeterlilik eğitimini aldıkları eğitim merkezlerinin yetkilisine ait (e-devlet) şifresi ile en son altı ay önce çekilmiş resimleri de taranarak kamu.turkiye.gov.tr adresinden müracaatta bulunabilirler.

2-   Eğitim kurumunun kapatılmış olması halinde sınav başvurusu yapacak kişi kendi şifresi veya herhangi bir eğitim kurumu aracılığıyla müracaat edebilir.

3-   Sınav ücreti, T.C. kimlik numarası belirtilerek  Karayolu Ulaştırma Uygulama ve Araştırma Merkezi adına Halk Bankası nezdindeki SRC, ODY, ÜDY Sınav Hesabına yatırılacaktır. Havale veya EFT yapılmamalıdır.

4–  10 Aralık 2011 tarihinde ki Mesleki Yeterlilik Sınavına müracaatta bulunan kişiler 60 TL sınav ücretini en geç 18-21 Kasım 2011 tarihine kadar   yatırmak zorundadırlar. Sınav müracaatında bulunmuş ancak sınav ücretini yatırmayanlar adına sınav giriş belgesi düzenlenmeyecek ve bu kişiler sınava kabul edilmeyeceklerdir.

Eğitimden Muaf Olup, Doğrudan Sınava Girme Hakkı Olanlar;

Eğitimden muaf olarak ODY (Orta Düzey Yönetici) ve üDY (üst Düzey Yönetici) türü Mesleki Yeterlilik Sınavına girmek isteyenler müracaatlarını 18 Kasım 2011 tarihinde saat 17.00’ye kadar aşağıdaki belgelerle birlikte Ulaştırma Bölge Müdürlüklerine yapacaklardır.

 1. Sınav Başvuru Formu ( Mesleki Yeterlilik Sınavı Başvuru Formu)
 2. Yüksekokul diploması veya  eğitimden muafiyet hakkı kazandıran belgenin aslı veya onaylı örneği,
 3. T.C. kimlik numarası işlenmiş Nüfus Hüviyet Cüzdanı örneği, yabancılar için pasaport fotokopisi,
 4. 2 adet fotoğraf (4,5 x 6 cm. ebadında)

(Sınav başvurusu kabul edilenler en geç 18 Kasım 2011 tarihine kadar belirlenecek olup, bu kişiler sınav ücretini  T.C. kimlik numarası belirtilerek  Karayolu Ulaştırma Uygulama ve Araştırma Merkezi adına Halk Bankası nezdindeki Sınav Hesabına en geç 18-21 Kasım 2011 tarihine kadar   yatırabileceklerdir. Havale veya EFT yapılmamalıdır.)

 Eğitimden Muaf Olanlar için Başvuru Merkezleri

 • Ankara Ulaştırma Bölge Müdürlüğü
 • Adana Ulaştırma Bölge Müdürlüğü
 • Antalya Ulaştırma Bölge Müdürlüğü
 • Bolu Ulaştırma Bölge Müdürlüğü
 • Bursa Ulaştırma Bölge Müdürlüğü
 • Diyarbakır Ulaştırma Bölge Müdürlüğü
 • Erzurum Ulaştırma Bölge Müdürlüğü
 • İstanbul Ulaştırma Bölge Müdürlüğü
 • İzmir Ulaştırma Bölge Müdürlüğü
 • Samsun Ulaştırma Bölge Müdürlüğü
 • Sivas Ulaştırma Bölge Müdürlüğü
 • Trabzon Ulaştırma Bölge Müdürlüğü

 

         AÇIKLAMALAR :

 • Bolu, Diyarbakır, Erzurum ve Sivas illerinde başvuru yoğunluğuna göre Mesleki Yeterlilik Sınavı yapılacaktır. Bu illerde sınava girmek isteyen adayların başvuru   sayısının o il için 250 kişiden az olması halinde o ilde sınav düzenlenmeyecek olup,  adaylar tercih ettikleri ikinci ilde sınava alınacaklardır.  Tek sınav yeri tercihi yapanlar tercih yaptıkları sınav yerinde sınav yapılmaması halinde, tercih ettikleri sınav yerine en yakın sınav yapılacak merkezde sınava alınacaklardır.
 • Bakanlık tarafından sınav kayıtları yapıldıktan sonra, sınava girecek adayların sınav müracaatında vermiş olduğu evraklara ilişkin herhangi bir düzeltme ve değişiklik talebi kabul edilmeyecektir.
 • Adaylar, sınav giriş belgeleri  http://www.turkiye.gov.tr  adresinden e-devlet şifreleri ile veya sertifikalarını aldıkları eğitim kurumları aracılığıyla http://kamu.turkiye.gov.tr adresinden temin edebilirler. Adaylara ayrıca posta ile sınav giriş belgesi gönderilmeyecektir. Adaylar, sınava gelirken sınav giriş belgeleri ile resimli kimlik belgelerini (nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport) yanlarında bulundurmak zorundadır. Söz konusu belgeleri ibraz etmeyenler sınava giremezler.
 • Posta ile yapılan müracaatlar kesinlikle kabul edilmeyecektir.
 • Sınav ücreti hiçbir şekilde iade edilmeyecektir.
 • 18 Şubat 2012,  21 Nisan 2012, 11 Ağustos 2012  ve 13 Ekim 2012 tarihindeki SRC5 sınavları Ankara ve İstanbul/Anadolu Yakasında yapılacaktır.
 • 30 Haziran 2012 ve 08 Aralık 2012 tarihindeki SRC5 sınavları Bakanlığımız Bölge Müdürlüklerinin bulunduğu illerde yapılacaktır.

Src Ody üdy Başvuru Formu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>